Patrícia Sveraková
Môj príbeh
Od pomoci kamarátom a známym, až po prácu, ktorá ma baví… Som realitný maklér a pomáham Slovákom s kúpou nehnuteľností v Rakúsku. Poskytujem odborné poradenstvo a posudok vášho bytu, rodinného domu, investičný projektu, prípadne inej nehnuteľnosti.
Môj život za hranicami, znalosť realitného trhu a chuť pomáhať iným sa mi stali životným poslaním a náplňou práce.
V čom pozostáva práca realitného makléra?
Každý realitný maklér by mal disponovať pomerne širokou škálou odborných vedomostí na to, aby svoju prácu vykonával profesionálne. Základom je orientácia na trhu nehnuteľnosti vzhľadom na právne, finančné, stavebné predpisy. Ďalším dôležitým predpokladom vykonávania tejto činnosti je znalosť posúdenia trhovej hodnoty nehnuteľnosti.
Aké sú základné špecifiká práce realitného makléra v Rakúsku?
Právne predpisy určuje Občiansky zákonník, zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a taktiež katastrálny zákon.
Zmluvy o prevode nehnuteľností majú viacero povinných zákonných náležitostí, ktoré ak nie sú dodržané, môže vzniknúť problém pri zápise vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností. Mojou úlohou je vedieť poradiť to, ako docieliť bezproblémový priebeh kúpy alebo predaja nehnuteľnosti.
Poznám rakúsky trh s nehnuteľnosťami.
Náklady súvisiace s prevodom nehnuteľností, najmä s katastrálnym konaním alebo vypracovaní znaleckého posudku sa líšia od nákladoch súvisiacich s kúpou nehnuteľnosti na Slovensku nielen v ich štruktúre ale aj vo výške.
Ohodnotenie nehnuteľnosti
Náklady súvisiace s prevodom nehnuteľností, najmä s katastrálnym konaním alebo vypracovaní znaleckého posudku sa líšia od nákladoch súvisiacich s kúpou nehnuteľnosti na Slovensku nielen v ich štruktúre ale aj vo výške.
Schopnosť riešiť problémy
V každej oblasti poskytovania služieb, ako aj sprostredkovanie predaja nehnuteľností, je dôležité vedieť s kým a ako efektívne riešiť problémy či samostatne alebo v spolupráci s iným odborníkom.
Výhody a nevýhody kúpy nehnuteľnosti v Rakúsku:
Výhody
- vyššia kvalita života
- nárok na zdravotnú starostlivosť
- dôraz na ochranu životného prostredia
- stále o niečo výhodnejšie ceny nehnuteľností
- realizácia iba nízkoenergetických stavieb
Nevýhody
- jazyková bariéra, kedy základné znalosti nemčiny zo školy nie sú postačujúce. Na komunikáciu s úradmi, alebo už pri podpise zmluvy budete potrebovať tlmočníka (ak samozrejme nemčinu neovládate), v pohraničnej oblasti už nájdete niekoľko notárskych úradov, kde sa dohovoríte aj slovensky, avšak zmluvy musia byť samozrejme v nemčine.
- nemožnosť využiť slovenskú stavebnú spoločnosť ( pokiaľ nespĺňa rakúske štandardy )
- iné podmienky pre získanie úveru od banky (a slovenská banka Vám samozrejme neposkytne úver na kúpu nehnuteľnosti v AT)
- nutnosť prehlásiť auto na rakúske značky, s čím sú spojené vyššie náklady ako na Slovensku
- neznalosť rakúskych zákonov (a obchodných zvyklostí); rôzne stavebné práva v jednotlivých spolkoch
- už vyššie spomínané poplatky. Pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku je potrebné uhradiť:
- daň z nadobudnutia nehnuteľnosti ( 3,5%)
- poplatok na katastri (1,1%),
- poplatok za notára (cca od 1% do 2,5%)
províziu realitnej kancelárie (max 3% z kúpnej ceny nehnuteľnosti) - pri financovaní kúpy prostredníctvom úveru je poplatok za spracovanie úveru 2 až 3%
- poplatok za zápis ťarchy v prospech banky vo výške 1,2% z výšky úveru (prípadne z výšky zapísanej ťarchy).